Ez a szerény kis négyes inkább két hét eredménye, de büszkén toltam be a gyűjteménybe. A Shame-re (a magyar címet köszi, de nem) végre ráleltem a Media Markt.-ban sokat nem is gondolkodtam rajta, mivel a legjobb film eddig, amit idén láttam. Írtam is róla már korábban. Az angol humor nem kenyerem, de zombi-reneszánsz van, ez meg kötelező, szóval nem hagyhattam ott! A Casino Royale-lal remekül sikerült felújítani a kissé nyikorgó Bond-szériát, a sztereotip szereplőket dobva, szőke izomkolosszus lépett a 007-es szerepébe, és a negatív felhangok ellenére kiválóan vette át a szerepet. (a folytatást meg hagyjuk, és Mendes-nek idén amúgy is van egy köre még). 500-at meg a hülyének is megér.
A Nosztalgia pedig szuperextrákkal, duplalemezes változatban, még a por is kerüli majd.
2012. augusztus 12., vasárnap
DVD Shop - Heti válasz (2.)
2012. augusztus 4., szombat
Piranha 3DD

A sztori szerint, a Viktoria tavi mészárlást követően a vérszomjas halacskák a csatornarendszereket keresztül jutnak be egy Aquapark megnyitójára. Vagy valami hasonló, mert igazából lényegtelenek a hogyan és a miért, hiszen aki a körülmények kidolgozottságán akadékoskodik, annak vélhetően nem egy gigatrash remakjének folytatását kellett volna a lejátszóba dobni.
Címkék:
kritika,
Piranha 3DD
2012. augusztus 2., csütörtök
Minden idők legjobb filmjei!

A Szédülés magyar címet viselő alkotás hosszú utat járva került mostani helyére. Először 1982-ben szerepelt a listán (7. hely), és 30 év kellett ahhoz, hogy az élre álljon.
846 filmszakértőt kértek meg, hogy állítsa össze személyes listáját, az eredmény pedig az összesítések után került nyilvánosságra.
Egy másik, 358 ismert filmrendező (köztük: Martin Scorsese, Woody Allen, Quentin Tarantino, Francis Ford Coppola... )által összeállított Top 10-es felsorolás olvasható az ötvenes lista alatt, amely jelentősen eltér a Sight & Sound élbolyától.
Dőlt betűvel bepötyögtem a magyar címeket, a százalékos érték pedig azoknál a filmeknél olvasható amihez volt már szerencsém az elmúlt időkben. A megegyező helyek a szavazatazonosság miatt fordulhattak elő.
Nagy büszkeségünkre a lista 35. helyét, a Psycho-val(!) karöltve Tarr Béla hétórás agóniája, a Sátántangó foglalja el!
Kellemes böngészést!
Címkék:
ajánló,
Best of all Time,
toplisták
Paranormal activity 4: előzetes, poszter
Az események lassan négy éve vettek paranormális fordulatot, és a Fűrészhez hasonlóan igen alacsony költségvetésből keresnek pofátlanul magas pénzeket. A bevételi eredményekben egyelőre nincs hanyatlás, azt meg garantálhatjuk, hogy a szart is kinyomják a szériából. Minőségi oldalról sajnos nem ilyen pozitív a mérleg, ugyanis a harmadik epizód kissé öncélú vonalba tévelyedett direkt ijesztgetéseivel, pedig az első két rész szépen egybeágyazódva kerek egészet alkotott. Az előzetes alapján a történet a P2 lezárása után folytatódik. A gonosz eddig arctalan volt, az első képek viszont azt bizonyítják, hogy ezúttal konkrét képet is tudunk társítani majd hozzá. A vágás persze olyannyira megvariálja ezeket a szálakat, hogy könnyen lehet, az imént látott képsorok egyike sem köszön majd vissza a vásznakról, ahogy az már az előző részeknél is tapasztalható volt.
A sötét lovaggal ellenben ezt világpremierben kapjuk az arcunkba, így az erősebbek már október 18-tól sorakozhatnak a pénztáraknál.
Címkék:
előzetesek,
filmhírek,
poszter
2012. augusztus 1., szerda
Kampókéz (Candyman)

Címkék:
Kampókéz,
klasszikus,
kritika
2012. július 30., hétfő
Tarkovszkij filmek DVD-n
Egyik nap bukkantam erre a Tarkovszkij filmgyűjteményre, amely 2006. szeptember 15-én jelent meg a MOKÉP gondozásában. Azóta feltűnt egy-egy virtuális vásáron, de valahol tavaly augusztusban veszett el a fonal, és azóta képtelen vagyok a csomag nyomára bukkanni. Joglejárat miatt a boltokban pedig eleve lehetetlen beszerezni.
A gyűjtemény az orosz mester életművének első öt alkotását tartalmazza: Iván gyermekkora (1962), Andrej Rubljov (1969), Solaris (1972), Tükör (1974), Sztalker (1979).
Tarkovszkij további két filmet rendezett az imént leírtakon kívül, amelyek közül a Nosztalgia (1983) tavaly áprilisban, duplalemezes extra változat formájában jelent meg az Etalon Film Kft. kiadó jóvoltából, míg a mester utolsó filmje, az Áldozathozatal (1986) két évvel korábban, 2009. szeptemberében került a piacra (Kultúrbarlang/Mozinet). Ezen utóbbi alkotások még innen-onnan beszerezhetőek internet-szerte, de sajnos a képen szereplő dvd-pack elérhetetlennek tűnik jelenleg.
Az orosz filmes alkotásai művészi remekművek, és üde színfoltok az eredetiségét vesztett filmes piacon, így aki birtokában van az említett csomagnak, az becsülje meg jól, vagy juttassa el hozzám.
Halloween - A rémület éjszakája (1978)

Michael Myers kiscserkészként rossz szemmel nézte, ahogy nővérkéje felnőttjátékokat játszik egyik kedves fiú barátjával, így fogta a rozsdásbökőt és belemártotta, úgy négyszer-ötször a könnyű erkölcsi lánykába. Természetesen ezt követően bedugták a megfelelő rehabilitiációs-kezelőközpontba, hogy 15 évvel később pont Halloween előestéjén lógjon meg, és visszatérve egykori otthonába folytassa a kisfiúként megkezdett agresszív viselkedést.
Címkék:
Halloween (1978),
klasszikus,
kritika
2012. július 28., szombat
Dvd Shop - Heti válasz
Fosér hugyér, egész pontosan rongyos 300 Ft-ért lehet hozzájutni John Carpenter műfajteremtő klasszikusához az Interspar nevezetű áruházlánc boltjaiban. A másik két darabot is betakarta egy-egy ezres, így mondhatjuk egész szép kollekciót sikerült újítani a héten aprópénzért cserébe. Scorsese mesterművei közül a Viharszigetről már írtam korábban, A Krisztus utolsó megkísértése még lejátszási listán van, szeretnék erről is bővebb bejegyzésben megemlékezni. Carpenter Halloween-je a sikolykirálynők anyjával, Jamie Lee Curtisszel, szintén várat még magára, és ez klasszik is megérne pár mondatot.
Tudom, hogy a letöltések korát éljük, és jóval egyszerűbb két kattintással beszerezni az épp megkívánt filmet, mégis utánozhatatlan érzés, mikor a polcról leemelve kipattintod a tokból és bepörgeted a lejátszóba az eredeti dvd-lemezt.
2012. július 26., csütörtök
A sötét lovag - Felemelkedés (The Dark Knight Rises)

2012. július 24., kedd
A sötét lovag (The Dark Knight)

Címkék:
A sötét lovag,
kritika
2012. július 21., szombat
Trailer: Man of Steel
Eljött az ideje, hogy a legnépszerűbb, legismertebb és legkirályabb képregényhős is megkomolyodjon.Kal-El pár éve sikertelenül próbált visszaevickélni az élvonalba, de ha most Christopher Nolan (The Dark Knight Trilogy) és Zack Snyder (Watchmen, 300) segítségével sem sikerül, félek egy halhatatlan mítosz szenved jóvátehetetlen károkat. Mi történik mikor egy megállíthatatlan erő ütközik egy mindent megállító akadállyal? Jövő nyáron kiderül. Az acélember.
Címkék:
ajánló,
előzetesek,
superman
2012. július 20., péntek
Idétlen időkig (Groundhog day)
Valahogy így kéne kinézni egy szórakoztató vígjátéknak. A sztori ugyan többször ismételt már, de az eszközökkel és a sztorival lehetőségekkel remekül bánt az alkotógárda, a mondanivaló pedig nem erőltetett, hanem természetesen és minden álszentség nélkül áramlik a történetből
A történet szerint egy cinikus és öntelt időjós valahonnan a világvégéről tudósít, valami idióta helyi időjárási babonáról. A felemelően izgalmas és üdítő feladat iránt természetesen nem túl nagy a lelkesedés, de van még új a nap alatt, egy hóvihar révén beüt a gebasz: másnap ugyanarra az unalmas napra ébred kiégett főszereplőnk...
Címkék:
Időtlen időkig,
klasszikus,
kritika
2012. július 19., csütörtök
Fókuszban: Ted

Azt nem mondom, hogy újabb álmom vált valóra ezzel a nyilvánvalóan képtelen, elméletben viszont annál szórakoztatóbb ötlettel, de az előzetesen tátott szájjal röhögve vettem tudomásul, hogy ma az eredetiséghez kellenek már a hasonlóan meredek felvetések. Nem lesz a nyár slágere, ezt Bruce Wayne, Peter Parker és a Bosszúállók majd lerendezik egymás között, arra viszont elég, hogy bűnös, de őszinte mosollyal idétlenül röhögjünk az inkább felnőtteknek szánt éretlen poénokon.
Előzetes a tovább mögött.
Ahogy a kép is tanusítja: Szigorúan felnőtteknek!
2012. július 18., szerda
A csodálatos Pókember
Ha a Columbia rövid időn belül nem készített volna filmet a hálószövögetőről, a filmesítési jogok visszaszálltak volna a Marvel-hez (ezért nem szerepelt Peter Parker a Bosszúállokban sem), az illetékesek pedig dobták az eddig felépített komplett franchise-t a berozsdáló Sam Raimi-vel, az lúzerfejű emós Tobey Maguire-rel, valamint az állandó picsogástól fejetfájdítóan irritáló Jane Watson-t megformálójával, Kirsten Dunst-tal egyetemben. Az ötlettelenségtől pangó Hollywood-i piacnál is túlzás tíz év elmúltával feldolgozni egy egyébként szépen tejelő 'klasszikust', így a kreatív fejesek a nyilvánvaló remake-re a reboot nevet ragasztva egy évtized elteltével újabb hálószövögetőt szabadítottak a képregényhősöktől már amúgy is hemzsegő filmpiacra.
Címkék:
A csodálatos pókember,
kritika
2012. július 17., kedd
A sötét lovag - Felemelkedés / magyar szinkron
Miközben holmi Jégkorszakok és Bosszúállók magyar premierjükkel heteket vernek a tengerentúli bemutatóra, addig a hétvégén zöldülhetünk az irigységtől, ugyanis 20-án rajtol Amerikában az év slágerfilmje: A sötét lovag - Felemelkedés. Nálunk sajnos csak jövő héttől, azaz 26-tól kezdik vetíteni, némi tapaszként éjféli premier formájában.
Sajnos a rossz hír annak ellenére érződik nyílt sebre rakott ecetesborogatásként, hogy lehetett rá számítani: Korábban a Batman - Kezdődik és A sötét lovag is eredeti nyelven feliratozva került a multiplexek vásznaira, a trilógia záródarabja azonban szinkronos formátumba kezdi meg invázióját kishazánkban.
2012. július 11., szerda
Posztermustra: A hobbit
A héten már kijött egy új poszter a decemberben esedékes A hobbit - Egy váratlan utazás című Gyűrűk Ura előzményfilmhez, de amire most bukkantam a világhálón az megér egy külön bejegyzést. A széltében elég hosszan elnyúló plakát az összes jelentős szereplőt felsorakoztatja az első felvonásból, valamint képet kapunk arról is, hogy hol vágták két részre a könyvet.
Már csupán fél évnyire vagyunk az év (természetesen szigorúan a Batman után) egyik legjobban várt filmjének premierjétől, de ezt a plakátot látva elég hosszú lesz még a várakozás.
A tovább mögött a plakát a Comic Con-ról Szürke Gandalffal, alatta pedig a már említett hangulatfokozó (katt-ra szélesedik). Így végignézve jöhetne már egy újabb előzetes is...
Öldöklő angyal

Címkék:
klasszikus,
kritika,
Öldöklő angyal
2012. július 10., kedd
Ajánló - Frankenweenie
Tim Burton letért kissé a saját maga által körbehatárolt ösvényről, és nem pont az ideális irányba. Ezúttal azonban Johnny Depp nélkül, a Karácsonyi lidércnyomás formájára alkotott egy kellemesnek tűnő szürreális szösszenetet, amivel lehetősége nyílik bizonyítani, hogy van még némi remény a mainstream-ebb vonal felé való korcsosulás elkerülésére.
A történet szerint Victor kutyája Spinky egy autó hathatós hozzájárulásával a túlvilágra távozik. A fiú azonban képtelen beletörődni drága kutyulijának kimúlásába, így némi tudományt igénybevéve feltámasztja a blökit. A kérdés azonban felmerül, vajon Spinky továbbra is az a csaholós, játékos kutyulimutyuli, aki azelőtt volt, vagy némi jellemfejlődésen esett át rövid másvilági kalandja során... a cím nem véletlen...
Az eredeti, szintén Burton keze nyomán készült fekete-fehér élőszereplős verzió megtekinthető a legnépszerűbb videomegosztón, véleményem szerint azonban a szürreális stop-motion stílus jobban áll a Frankenkutyinak...
Előzetes a tovább mögött:
Címkék:
ajánló,
előzetesek
2012. július 3., kedd
30 Day Movie Challenge
Day 17. Least Favourite book adaptation (Legrosszabb könyv adaptáció): A Da Vinci-kód (The Da Vinci Code)
Tom Hanks mosolya
Magától a könyvtől sem dobtam hátra magam, de azért sikerült lecsúsztatnom izzadtságok árán. A háttértörténet elég érdekes (pláne, hogy odapörköl az egyháznak), de a sztori magában totál B-kategória és még csak izgalmasnak sem titulálható...
Nos a film után a könyv újdonságokkal már nem tudott szolgálni, de feszesebb tempóval korrekt akciót varázsolhatott volna az egészből. Ám hiába a kiváló rendező, hiába a nevetséges parókát viselő Tom Hanks és hiába az extracuki Audrey Tautou, még a könyv színvonalának töredékét sem sikerült leverni. A fantasztikummal felérő állítások ellenére roppant unalmas, vontatott, az izgalom helyett pedig leginkább közönyt vált ki a nézőből (pláne aki már ismeri a történetet).
Az előzmény-folytatás (Angyalok és démonok) némivel javított a szereplők és a történet renoméján, de egy bizonyos átlagszintnél az sem volt jobb. Dan Brown gondos utánajárása és botrányt keltő regénye ellenében, Ron Howard az ingerküszöböt sem volt képes bedönteni, nemhogy az egyház kapuját...
legcinkebb jelenet: Tom Hanks összes megjelenése...
Címkék:
30 day movie challenge
2012. július 2., hétfő
Amerikai pite - A találkozó

Címkék:
Amerikai Pite - A találkozó,
kritika
2012. július 1., vasárnap
30 Day Movie Challenge
Nos az államvizsga és a hozzá tartozó rituálék megakadályoztak a lista folytatásában, így most ömlesztve az elmúlt öt nap tételeit vettem végig.
Day 12: Favorite love story (Kedvenc szerelmes): Igazából szerelem (Love Actually, 2003)
Day 13: Favorite chick flick (Kedvenc csajos): Thelma és Louise (Thelma & Louise, 1990)
Day 14: Favorite documentary (Kedvenc dokumentum): Kellemetlen igazság (An inconvenient truth, 2006)
Day 15: Favorite play adaptation (Kedvenc színházi adaptáció): Amadeus (1984)
Épp a héten volt hozzá szerencsém. A bővebb véleményhez alig pár gördítés lefelé.
Day 12: Favorite love story (Kedvenc szerelmes): Igazából szerelem (Love Actually, 2003)
Nos ez a film olyan mint szálka a szénakazalban. A sok egy kasznira húzott műanyag szar közül sajátos bájával, kiváló zenéjével, fantasztikus színészeivel és elbűvölő esetlenségével
olyan karácsonyi alkotás, amely csupa örömöt ad nézőinek. Nem kezdesz el azon agyalni, hogy mekkora blődség, szélesen mosolyogva fátyolos szemmel lényegülsz át egy pozitívabb állapotba, és rájössz, hogy az élet mégis szép.
Day 13: Favorite chick flick (Kedvenc csajos): Thelma és Louise (Thelma & Louise, 1990)
Nos abszolút nem tartom külön műfajnak, de ez a kitétel, szóval választani kell. Ridley Scott feminista road-movie-ja a Thelma és Louise ballada a női függetlenségről, és referenciaértékű alkotás a szabadságról.
Day 14: Favorite documentary (Kedvenc dokumentum): Kellemetlen igazság (An inconvenient truth, 2006)
Al Gore felnyította jónéhányunk szemét a globális felmelegedéssel kapcsolatban. A szó hallható egyre-másra, de a veszély mértékével, illetve fenyegetettségével nem sokan voltak tisztában. Közvetlen példák, sokkoló adatok és kétségbeejtő tények állnak Gore filmjében, egy olyan problémáról, amelyen könnyebb szemet húnyni.
Day 15: Favorite play adaptation (Kedvenc színházi adaptáció): Amadeus (1984)
Épp a héten volt hozzá szerencsém. A bővebb véleményhez alig pár gördítés lefelé.
Day 16: Favorite book adaptation (Kedvenc könyv adaptáció): A Gyűrűk Ura (The Lord of the Rings, 2001-2003)
Mérföldkő a filmezésben és a könyvek között egyaránt. Zsákos Frodó és az Egy Gyűrű története felélesztette a fantasy műfaját és olyan élményekkel gazdagított, amelyek örökké beragyogják majd a nappalit, mert újra és újra nézni/olvasni kell...
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 30., szombat
Az öldöklés istene

Címkék:
Az öldöklés istene,
kritika
2012. június 29., péntek
Amadeus

Maga a film tökéletes tükre az adottságból fakadó irigységségnek, Salieri hisztrionikus személyisége éhezik a sikerre, küzd minden egyes tiszta hangért, és látni eközben, hogy Mozart-ból milyen természetességgel áramlik a Zene frusztráló, és gyűlöletet szít.
Címkék:
Amadeus,
klasszikus,
kritika
2012. június 25., hétfő
30 Day Movie Challenge
Kicsit megcsúsztunk, de az államvizsga a nyakamon, így a tegnapi adaggal együtt közölném most a filmes tartozásaimat.
Day 10. Favourite foreign movie (legjobb idegen nyelvű): A faun labirintusa (El labirinto del fauno, 2006)
álljon itt kép helyett a leírhatatlanul gyönyörű alapmuzsika...
Nos innen, szinte minden idegen nyelvű, ami nem a szép anyanyelven szólal meg, így most ezen túllépve a nem angol ajkú alkotások közül választanék.
2006-ban Guillermo Del Toro fantasztikus fantasy-világot teremtett, amely a háború borzalmait, egy ártatlan gyermeki képzeletvilágot, és a kettő vegyülését mutatta be a spanyol polgárháborút követően. Elképesztő hatással volt rám annak idején, és van azóta is. Véleményem szerint A faun labirintusa az elmúlt évtized legszebb és legfájdalmasabb alkotása.
legjobb jelenet: a befejezésen újra és újra zokogni kell...
Day 11. Favourite kids-movie (legjobb gyerekfilm): Reszkessetek, betörők! (Home Alone, 1990)
"Tartsd meg az aprót, te mocskos állat!"
Az oroszlánkirály-t más szekcióra tartogatom úgyhogy álljon itt gyerekkorom kedvence, amely iránt a lelkesedésem máig töretlen. Kevin-t egyedül hagyták otthon, a gaz rablóbagázs pedig pont McAllister-ék család fészkét tervezi kipakolni. A fiatal gézengúz a gatyábavizelés helyett felveszi a kesztyűt... Örökzöld...
legjobb jelenet: "KEVIN, MIT MŰVELTÉL A SZOBÁMBAN?!"
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 24., vasárnap
Fókuszban: Rozsda és csont (De rouille et d'os)
Cannes-ban negyedórás ováció köszöntötte a filmet a stáblista megjelenésével. Jacques Audiard alkotásában Stephanie (Marion Cotillard) idomárként dolgozik a Cannes melletti delfináriumban, mígnem egy tragikus munkahelyi baleset során mindkét lábát elveszíti. A sorsfordító eseményt követően a durva, rideg viselkedésű bokszoló, Ali (Matthias Schoenaerts) segítségével próbál megbírkózni az elfogadhatatlan helyzettel.
Sajnos csak amerikai premierünk van egyelőre, és az sem holnap esedékes (november), így várni kell még Audiard filmjére, ám az előzetes hírek, a trailer és a főszereplő(k) alapján garantáltan megéri. Talán nem árulok el nagy titkot, ha leginkább Cotillard kisasszony alakítására vagyok kíváncsi. A hihetetlenül tehetséges, már-már földöntúli gyönyörűséggel megáldott színésznő az előzetes alapján elképesztő energiával formálja tragikus sorsú karakterét. Ja, igen, zeneszerző: Alexandre Desplat (Tree of life)
Összeroppantó filmmel lesz dolgunk alighanem, de minden intenzív érzetet kiváltó alkotást maximálisan támogatok.
Előzetes a tovább mögött.
Címkék:
ajánló,
előzetesek,
francia
Dark Knight-kodás ezerrel
A marketingkampány dübörög, mint MÁV-gyors a rozoga síneken, az eddigi mutatós (poént nem lelövő!) előzetesek mellé, hangulatot fokozó, de nem tartalomgyilkos témákkal jött ki a stáb. Kezdetnek mindjárt egy elképesztően ötletes plakát-rom-akármi, amely talán az utóbbi idők legjobb fogása, a képet érdemes menteni. A Dark Knight-Viral legújabb gyöngyszeme pedig a 'Gotham Observer' legfrissebb számából kiragadott cikkekben jelentkezik, amely többek között leírja a közelgő Harvey Dent Napi fesztivál terveit, a sportrovat örömmel jelenti be, hogy Zach Harris a Gotham Rogue veterán játékosa újra aláírt a csapathoz, a végén pedig egyre gyakoribb rejtélyes bűnesetekről számol be a lap a közelgő káosz előjeleként. A horoszkóp pedig csak további nyalánkság...
A tovább mögött olvashatóak a cikkek részletesen, valamint a legújabb (és eddigi legjobb) előzetes is látható. Ez már a finálé előszele...
Címkék:
ajánló,
előzetesek,
filmhírek,
The Dark Knight Rises
2012. június 23., szombat
30 Day Movie Challenge
Day 9. Favourite musical (Kedvenc Musical): Hair (Hair, 1979)
A hippik atyaúristene volt Milos Forman filmje a maga idejében, mert a szabadság eszméjétől csöpögött és a vietnami háború (és a fürdés) értelmetlensége mellett lépett fel. Azóta is népszerű betétdalait még mindig játsszák a rádiók, tehetségkutatók, vetélkedők állandó feldolgozási alanyai, mert közegükből kimozdulva is örökérvényűek.
Claude Bukowski, Berger, Sheila és a többiek beengedték a napsütést, szabados viselkedésükkel és életstílusukkal a mai napig teret, vidámságot és akadálytalanságot csempésznek nappalijainkba. Feledhetetlen, feldolgozhatatlan és kötelező alkotás, amelynek direkt aktualitása ugyan már lejárt, de a kapitalizmus bilincseinek szorításában a szabadság ábrándjáért ma is hálásnak kell lenni.
Legjobb jelenet: Mi más is lehetne?
Címkék:
30 day movie challenge
Napi infohullám, Premierek
- Hivatalos: Játékfilm készül a Need for Speed című nagy sikerű videojátékból a Dreamworks égisze alatt. Premier valamikor 2014-ben.
USA premierek:
- Merida, a bátor (Brave): Pixar gondozású eredeti történet a folytatásokat követően (Toy Story 3, Verdák 2).
- Abraham Lincoln, a vámpírvadász: Spielberg Lincoln-feldolgozása előtt viccesen csengő abszolút ökörség a rejtett skill-ekkel rendelkező legendás el presidente-vel.
- Míg a világvége el nem választ: Apokalitikus körülmények között bájolgó romkom Keira Knightley-vel és Steve Carell-lel. Egy misét majd lehet megér.
- Rómának szeretettel - Woody Allen most a talján fővárosban romantikázik felhős szemekkel.
Hazai premierek:
- Börtönregény: Mel Gibson-t bekasznizzák...
- Ideglelés Csernobilban: Kézikamerás horror az egykori atomkatasztrófa helyszínéről, 12-es korhatárral.
- Mindörökké rock: Hiába a remek kosztümök erről egyre kevesebb jót hallani...
2012. június 22., péntek
30 Day Movie Challenge
Day 8. Favourite thriller (Kedvenc thriller): Hetedik (Se7en, 1995)
Seven deadly sins, seven ways to die...
Ezen sem ültem sokat. Van pár cím így a listán végigtekintve, ami egyből beugrott a műfajt látva. Nos a Hetedik is ilyen, mert mióta láttam képtelen vagyok alóla szabadulni. Belém ette magát, és minden egyes nézéskor kicsit mindig elvesz belőlem. A kezdés mindjárt, amelyet számtalanszor próbáltak utánozni, az intro beteges rángatózása tökéletes felvezetése az előttünk álló két órányi borzalomnak. Aztán a hangulat, amelyet a végtelen betondzsungel klausztrofóbiája, és az állandó eső reménytelensége okoz, szintén tanítanivaló. Csupán a végén tör elő a napfény, optimista feloldozás ígéretét hordozva, a lezárás azonban olyan mélyre ránt, ahonnan nemigen van kilátás. A mocsok, a bűn és az igazságtalanság súlyába nemcsak Mills, hanem mi is belerokkanunk.
Hihetetlen bátor húzás volt ilyen kíméletlen lezárást választani, a stúdió egyáltalán nem volt biztos a dolgában, Pitt és a rendező azonban addig lobbizott érte, mígnem zöld utat kapott a filmtörténelem egyik legsokkolóbb befejezése. A tömör konklúzió pedig szavakkal is aláhúzza a látottakat: "Szép ez a világ érdemes harcolni érte..."
A hangulatteremtés magasiskolája, a Thriller, és David Fincher belépője a nagyfiúk közé.
Kedvenc jelenet: A lezárás...
Címkék:
30 day movie challenge
Cerseiből ördögfióka...
Lena Headey (Cersei) a Game of Thrones-ban sem ártatlan virágszál, de a szuperfelesleges Dredd-feldolgozásban még külsőleg is megtámogatja szupernemezisz mivoltát. A szép aranyszőke haj, tépett barna, a bársonyos pofika, pedig összeszabtalt lett... Megvadító.
A tovább mögött a Dredd előzetese...
A tovább mögött a Dredd előzetese...
Apuci pici lánya
Napi infohullám
- Célegyenesben a Jurassic Park 4. A majmok bolygója - Lázadás forgatókönyvírói vették kezükbe az írást. Spielberg papa a háttérből producerként irányít.
- Machete Kills (Machete 2): Csatlakozott a gárdához Charlie Sheen. Eddigi résztvevők: Danny Trejo, Mel Gibson, Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Sofia Vergara
- Most kapaszkodj: A Transformers 4 folytatás lesz, a tök új szereplők ellenére, de egy más irányba indul el... Bay-nek ez már tényleg az utolsó, ahogy azt már a T2-nél kijelentette.
- Machete Kills (Machete 2): Csatlakozott a gárdához Charlie Sheen. Eddigi résztvevők: Danny Trejo, Mel Gibson, Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Sofia Vergara
- Most kapaszkodj: A Transformers 4 folytatás lesz, a tök új szereplők ellenére, de egy más irányba indul el... Bay-nek ez már tényleg az utolsó, ahogy azt már a T2-nél kijelentette.
2012. június 21., csütörtök
12.06.21(2)
30 Days Movie Challenge
Day 7. Favourite animation feature (Kedvenc animációs film): Toy Story - Játékháború (Toy Story, 1997)
Day 7. Favourite animation feature (Kedvenc animációs film): Toy Story - Játékháború (Toy Story, 1997)
Buzz Lightyear akcióba lép!
Ez is kapásból ment. A Pixar márkanévvé vált az animációs piacon, a profizmus és a maximalizmus elsőrangú képviselőjévé. A Pixar '97-ben az első egész estés animációs filmként bocsájtotta útjára a Toy Story, és ezt azóta sem tudta felülmúlni egyetlen produkciójával sem. Minden évben pontosan egy alkotással jelentkeznek, amelyekból árad a profizmus, minden részlet a végletekig kidolgozott, karaktereik animációs mivoltuk ellenére rendkívül összetettek, és az ebből adódó magas minőség mellé természetesen tetemes anyagi siker is járul. A magukra hagyott játékfigurák vezettek be minket ebbe a varázslatos világba, talán ez az oka, hogy elfogultak vagyunk Woody, Buzz és Krumplifejék bandájával szemben, így természetes, hogy az időközben trilógiává bővülő filmsorozat ott van minden idők legjobb trilógiái között. Minden gyerek nevében óriási köszönettel tartozom, és akkor háromra mindenki: A végtelenbe és tovább!
legjobb jelenet: Woody ismeretlen galaxisban landol, ágyban, párnák között, ahol furcsa kalapos alien-nel kerül hamarosan összetűzésbe.
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
12.06.21.
Mostantól a Facebook-on is!
A mai naptól kezdve a Facebook közösségi portálon is elérhető az oldal. Minden frissítésről, új bejegyzésről értesülni fog, aki csatlakozik a csoporthoz.
Jó olvasgatást!
~polczer máté
A mai naptól kezdve a Facebook közösségi portálon is elérhető az oldal. Minden frissítésről, új bejegyzésről értesülni fog, aki csatlakozik a csoporthoz.
Jó olvasgatást!
~polczer máté
2012. június 20., szerda
12.06.20.
30 Day Movie Challenge
Day 6. Favourite horror (Kedvenc horror): A kör (The Ring, 2002)
Day 6. Favourite horror (Kedvenc horror): A kör (The Ring, 2002)
Gyilkos kazi + 7 nap = ...
Futottak még: Dr Caligari, Engedj be!
Nehéz maradandót alkotni a műfajban, mert nyugodtan mondhatjuk - elhasznált panelektől nyikorog elég hosszú ideje...
Nehéz maradandót alkotni a műfajban, mert nyugodtan mondhatjuk - elhasznált panelektől nyikorog elég hosszú ideje...
Azonban nem volt ez mindig így, a 2002-es Kör úttörőnek számít, tekintve, hogy behozott és népszerűvé tett egy keleti horror-ágat (J-horror), amelyet később több sikeres és mégtöbb kevésbé sikeres produkció követett. Ezek rendszerint feldolgozások voltak silány minőséggel, jelen cikkünk tárgy azonban meglepetésre képes volt felemelkedni elődjén, és hangulatában, cselekményvezetésében és szereplőiben is felülmúlta azt.
Nem támogatom a feldolgozásokat, az eredetiség hiánya, a kreativitás halála, a művészet (igen, még itt is) zsákutcája, és a lustaság egyik bizonyított szimbóluma. Sokan, sokszor próbálkoznak hasonlókkal, de csupán töredéknyi részhányadból születik olyan produkció, amely esetleg indokolná az újragondolást.
Na egy kis méltatás erejéig térjünk még vissza Verbinski verziójához. A rendező, Hans Zimmer zeneszerzővel olyan atmoszférát kreált az amúgy abszolút röhejes alapsztorihoz, hogy még a legcinikusabb filmező sem köszörülte a nyelvét a gyilkos videokazettán (a következő feldolgozásban nyilván Blu-Ray lesz nyugi). A japán horror műfajának alapkellékei révén - a víz, a fekete ázott haj, a sötét lyukak, sarkok és az eső áztatta vidék (ez utóbbi nem feltétlenül) - a hatás adott, és egy pillanatig sem enged fellélegezni, egészen a döbbenetes lezárásig. Az Oscar-díjas zeneszerzők pedig elképesztően nyomasztó muzsikát kreált mindehhez a végletekig fokozva a hatást. Kis személyeskedésként megengedve, egészen eddig a filmig kimondottan kerültem a horror műfaját, Naomi Watts pedig azóta is kedvenc színésznőim egyike.
Jópár horror befért volna, de nálam ez abszolút mérföldkő, és így képtelen vagyok objektíven ítélkezni. Meg Samaránál sem igen akarom kihúzni a gyufát, elég durca dolgokat csinál ha begurul...
Kedvenc jelenet: Samara 3D-be vált, és ehhez most nem kell szemüveg...
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 19., kedd
12.06.19.
30 Day Movie Challenge
Day 5. Favourite action (Kedvenc akció) - Drágán add az életed! (Die Hard, 1988)
Ginny: Te jó ég, ez a pasas nagyon dühösnek tűnik...
Holly: Akkor még él...
Ginny: Tessék?
Holly: Csak John tud ennyire felhúzni valakit...
Day 5. Favourite action (Kedvenc akció) - Drágán add az életed! (Die Hard, 1988)
Boldog karácsonyt!
Na végre az első tétel, amin nem kellett töprengeni. Mert még mindig John McClane a legnagyobb király, és hiába próbálja aktívan lerobbantani a Die Hard franchise-ot, ami pár éve nem sikerült - szerencsére -, a következő 'Bruce Willis a CBA-ban vásárolt' részben már egyre kevesebb a bizadalmam. Itt azonban nincs esélye John Connor-nak, Ethan Hunt-nak, vagy a T1000-nek, ha McClane másnapos, a trikója mocskos, sőt legjobb, ha még magánéleti válság is gyötri, nincs az a megveszekedett terrorista/tolvaj/Dzsi-áj-Dzso aki le tudná építeni. És bár Willis megöregedhet, McClane örök... Yippi-á-yéé!
Legjobb jelenet:
Holly: Akkor még él...
Ginny: Tessék?
Holly: Csak John tud ennyire felhúzni valakit...
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 18., hétfő
12.06.18.
30 Days Movie Challenge
Day 4. Favourite drama (Kedvenc dráma): A forrás (The Fountain, 2006)
Day 4. Favourite drama (Kedvenc dráma): A forrás (The Fountain, 2006)
First snow...
Nehéz ez a műfaj szerinti besorolás, pláne, ha egy-egy alkotást több kategóriába is sorolhatnánk. A forrás hajszállal maradt le a kedvenc alkotás posztjáról.
Darren Aronofsky ellentmondásos, több helyen is keresztrefeszített alkotását leginkább átérezni, mint értelmezni lehet teljesen. Egy művész ars poetica-ja, költői képsorok, átszellemült színészi alakítások és az azonosulást abszolút elősegítő csodálatos zene, amely önmagában is ott van a leggyönyörűbb és legfájdalmasabb melódiák között. Elérni a halhatatlanságot, megemészteni az elmúlást és válaszokat találni költői kérdésekre ... és mindez egy alkotás keretein belül. Mert ez több mint film, életre kelt költemény: retinábaégő képsorok, dacolás a végzettel "Death is a disease. Its like any other. And there's a cure, a cure — and I will find it", és gyógyszer az elfogadhatatlanra... "Together we live forever...". és mégis...
"What if you could live forever?"
Legjobb jelenet:
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 17., vasárnap
12.06.17.
30 Days Movie Challenge
Day 3. Favourite comedy (Kedvenc vígjáték): Borat (Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan, 2006)
Kedvenc jelenet: '"Kázáhsztán a legdicsőőőbb, legeslegjobb anyaföld... a többi ország csupán, p*ncikák uralta föld..."
Day 3. Favourite comedy (Kedvenc vígjáték): Borat (Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan, 2006)
Csápolj bele!
Mert mi más, mint ez az áldokumentarista roadmovie, ha egyszer nyerítve kell röhögni minden egyes jelenetén. Sacha Baron Cohen olyat tett, amire eddig nemigen volt példa: művészi szintre emelte az alpári poénokat, és az igényesebb humor kedvelőiből is heveny hasgörcsökkel tarkított szüntelen vihogást csalt elő. Borat karakterével a polgárpukkasztás határait feszegette, pont egészséges mértékben, ellenben mondjuk a későbbi Brüno-val. Hihetetlen, de korábban valószínűleg a stop-ra tenyerelten volna, ha egy dagadt szőrös kretén, és egy vézna magas pucéran verekedik egy komplett szállodát romba döntve. A helyzetekből fakadó poénok tökéletesen kiaknázottak, a mit sem sejtő riportáldozatok őszinte reakciói pedig utánozhatatlanok. A műfaj nem tartozik a kedvenceim közé felszínessége miatt, de a Borat 'egymás után többször is' kategória. Nem..nem kell beleegyezni!
Kedvenc jelenet: '"Kázáhsztán a legdicsőőőbb, legeslegjobb anyaföld... a többi ország csupán, p*ncikák uralta föld..."
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 16., szombat
11.06.16.
30 Days Movie Challenge
Day 2. Least favourite film (Film, amit a legkevésbé szeretsz): Transformers 2 (Transformers: Revenge of the Fallen, 2009)
Futottak még: a komplett edemszendler életmű (kivétel a komolyabb alakításai, azokból látszik, hogy azért van még remény)
Leg(nem)kedvencebb jelenet: Az iker-robotok jeleneteinél erős, megmagyarázhatatlan ölhetnék tört rám, de piramisba épített szuperágyú láttán konkrétan lefordultam a székről...
Day 2. Least favourite film (Film, amit a legkevésbé szeretsz): Transformers 2 (Transformers: Revenge of the Fallen, 2009)
Mégen Fox fut - ezt mondjuk pont szeretjük...
Futottak még: a komplett edemszendler életmű (kivétel a komolyabb alakításai, azokból látszik, hogy azért van még remény)
Nos ennél a bejegyzésnél elvből kizárnám azokat az 'alkotásokat', amelyeket készítőik szándékosan méreteztek a nézői ízlések leépítésére. Így most mindjárt csípőből a komplett Asylum fegyvertárt hatástalanítottam, pedig Isten a tanúm próbálkoztak becsületettel. Tehát az optimális választás a komolyabbnak szánt produkciók közül került ki. Michael Bay karrierje ki van kövezve látványos, fordulatos, de abszolút üres vizuálorgiákkal gyakorlatilag egy vázra felhúzva (a csávó rendkívül szereti az érzelmes pillanatokat és az akciójeleneteket szuperlassúban a nyakunkba önteni). Filmes önéletrajzából pedig nagy valószínűséggel még ő is kihagyná a Transformers második epizódját, tekintve, hogy a méretes egója ellenére saját maga vallotta, hogy ez bizony piszokgyöngére sikeredett. Nincs forgatókönyv, nincs következetesség, nincs játék, nincs kohézió, nincs szórakozás. Igen jogosan kérded, akkor mi van? Hát akció az van dögivel, meg Mégen Fox fehér gatyában. Ez azonban borzalmasan kevés egy 200 millás projekt-től. A film így is bombasiker lett, amelyhez feltételezem az előző epizód korrekt minősége mellett a nézői igénytelenség is aktívan hozzájárult. Magam is moziban szenvedtem végig ezt a meglehetősen hosszúra nyúló két és fél órát, de mentségemre legyen szólva, engem ott k*rvára átb*sztak, és a végefőcímet követően menekültem a teremből, mintha perzselnének hátulról. Elhasznált panel, de a Transfomers 2, tehát, merénylet az agysejtek ellen és aki teheti kerülje, bár hozzá kell tennem, már így is büdös, fertőző kullancs módjára megszívta magát és egy szintén kétes minőségű harmadik epizóddal kézen fogva rombolja tovább a közízlést.
Leg(nem)kedvencebb jelenet: Az iker-robotok jeleneteinél erős, megmagyarázhatatlan ölhetnék tört rám, de piramisba épített szuperágyú láttán konkrétan lefordultam a székről...
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 15., péntek
12.06.15.
30 Day Movie Challenge
Mivel ez leginkább állapot, hangulat és kedvfüggő, így a mostani időintervallumra tudnék csak a tételnek megfelelő alkotást említeni. Francis Ford Coppola időtlen trilógiájához nemrég volt újra szerencsém, amiből is az első részt emelném ki - nagy nehezen. A Keresztapa bárhol, bármikor, bármennyiszer kategória, ennek megfelelően nehezen tudnám összeszámolni hányszor vont már a hatása alá. A maffia témájú filmek alfája és omegája, de elsősorban mégis egy családcentrikus műnek bélyegezném. Nem tudnám úgy méltatni, hogy azzal bárkinek újat mondjak, így csak annyit mondanék, ha van még olyan, aki esetleg nem látta - az újszülötteken kívül - , nos az pótolja de hirtelen, mert nemsokára a halakkal alszik...
Az elmúlt időben kongó üresség honol a oldal körül, így most ebbe a csöndbe szeretnék kis színt vinni. A Facebook közösségi portálon találtam egy ötletes oldalt, ami alapján minden nap egy filmcímet, és egy arra vonatkozó jelenetet, előzetest vagy képet kell posztolni a kiírt feltételnek megfelelően. Így naponta újabb és újabb jelenetek, képek lesznek láthatóak (természetesen rövidebb hozzáfűzésekkel nyakonöntve), ezzel minőséget és nem utolsó sorban életet csempészve a haldokló oldal sivárságába.
Day 1. Favourite film (Kedvenc film): A Keresztapa (The Godfather, 1972)
Futottak még: A forrás, Mulholland Drive
Mivel ez leginkább állapot, hangulat és kedvfüggő, így a mostani időintervallumra tudnék csak a tételnek megfelelő alkotást említeni. Francis Ford Coppola időtlen trilógiájához nemrég volt újra szerencsém, amiből is az első részt emelném ki - nagy nehezen. A Keresztapa bárhol, bármikor, bármennyiszer kategória, ennek megfelelően nehezen tudnám összeszámolni hányszor vont már a hatása alá. A maffia témájú filmek alfája és omegája, de elsősorban mégis egy családcentrikus műnek bélyegezném. Nem tudnám úgy méltatni, hogy azzal bárkinek újat mondjak, így csak annyit mondanék, ha van még olyan, aki esetleg nem látta - az újszülötteken kívül - , nos az pótolja de hirtelen, mert nemsokára a halakkal alszik...
Kedvenc jelenet: Most mondok azzal újat, ha a lófejes ébredést emelem ki? Nem, úgyhogy legyen a nyitójelenet.
~polczer máté
Címkék:
30 day movie challenge
2012. június 12., kedd
12.06.12
Prometheus (Prometheus, 2012)
Amerikai sci-fi horror, 124 perc
"Egy messzi vándor jött, ki ős romok
felől regélt: A pusztán szörnyű két
nagy csonka láb áll. Arrább lágy homok
lep egy kőarcot. Homloka setét.
A vont ajk vén parancsszóktól konok
S vad szenvedélye még kivésve ég
a hűs kövön, bár, mely véste, a kéz,
s a szív, hol dúlt e dölyf, temetve rég.
A talpkövön kevély igék sora:
"Király légy bár, jöjj és reszketve nézz:
nevem Ozymandias, urak ura."
Más semmi jel. A roppant rom körül
határtalan szélesre s hosszura
a holt homoksík némán szétterül. "
Percy Shelley - Ozymandias
Volt tehát egy jelenet az Alien-ben, amelyben egy rejtélyes
űrhajóba lépve a Nostromo legénysége egy meglehetősen érdekes, elefántfej-szerű
döglött lényre bukkan, aki egy ágyúszerű akárminek a vezérlőpultjában oszladozik
már egy ideje.
Maga a film ezen, Space Jockey-nak hívott lény rejtélye köré
fonódott. Az ember valamiféle megoldást várt az Alien
szülőatyjától, Ridley Scott-tól, viszont
a legendás rendező a tisztázás helyett megsorozta kérdőjeleit és
jelenleg ott tartunk, hogy bármiféle hitelesnek vélt magyarázat puszta tézis, mert két összetett mondattal porba lehet dönteni minden találgatást.
Címkék:
kritika,
Prometheus
2012. június 11., hétfő
12.06.11.
"In space no one can hear you scream" - Nyolcadik utas: A halál....
"In cinema everyone does" - Prometheus...
részletes vélemény hamarosan...
2012. május 1., kedd
12.05.01.
A londoni férfi (2007)
Magyar film, 132 perc
Olvastam valahol a széles világhálón keringve; a kritika a következőképp nyilvánult meg, és ez bő hatással lesz ezen írásra is: ó, ugyan Tarr Béla miért nem képes megtenni pár lépést az emészthetőbb, egyszeri logikával könnyebben besorolható élmények közé... Hm, kérem, aki ilyen véleményt képes kinyilvánítani akármilyen hitelesített papírral, kérem szálljon vissza oda, ahol a tudata még őszintén leledzik, és gondolja újra mire is kéri az alkotót...
Az alkotó, de ha más néven illetem, művész. Ki az ki fegyelmezi magát - ennyi műremek után - hogy legyen képes és sorolja be eddig oly jellegzetes, és egyedi alkotófilozófiáját egy kommerszebb, leköszörültebb kategóriába... erre ottvannak a multik, az állam talán még elbírja a kultúrát (ugyan dehogy), és nehogy már csupán a zöld ordas szörnyek, és alufelnivel díszetett milliárdosok legyenek képesek minket a szórakozás illúziójába ringatni... tűnékeny érzés, de az agyat lezsibbasztja.
Még ha van is némi idegen anyag (Georges Simenon) és ha kicsit a saját (kialakult és - mégis - beavatottként gyónva katartikusan egyedi) is, a képvilág ábrázolásával kapcsolatban nehogymár azon kelljen esedezni, hogy az a pár mindegyhogymitnézek szurkoló véleménye ki legyen elégítve, no ne már... hogy a művész idomítsa ízlésvilágát - pf, rossz szó - látásmódját a követők, a közönség érdekében... olvassa valaki mekkora ökörség ez... mert ha igen lehet már önmaga is befordul önnön világába és képes újraértelmezni egy olyan dolgot, ami első blikkre is nyilvánvaló... (bocs, mert igazából már tudat alatt).
A történet kicsit kommerszebb is mint az átlag, csak a megvalósítás az ami sajátos.. a közeg is a "megszokott" hogy mi? hát igen nem sokan néznek Tarr-t, és ha nekiállnak is - sznobosat játszva - hát a falat kenyér sem eshet oly üdítően, mint azt túlbecsült igénytérkép előzetesen állította...
A történet kicsit kommerszebb is mint az átlag, csak a megvalósítás az ami sajátos.. a közeg is a "megszokott" hogy mi? hát igen nem sokan néznek Tarr-t, és ha nekiállnak is - sznobosat játszva - hát a falat kenyér sem eshet oly üdítően, mint azt túlbecsült igénytérkép előzetesen állította...
Pedig fordítsuk meg kicsit a dolgot, a történet érdemes arra, hogy pár bevált módszer hatékonyan működjön és egy igazából kissé kevésbé erre a célra szánt történet mégis az alkotói szándéknak behódolva a "kevés" igényének megfeleljen... Mert áhítozhatok, de ez a történet, vagy inkább történetszemlélet nem annak a tömegnyi egyénnek, hanem az egyednyi rajongó(?) vagy inkább egyedi élményhajhásznak javára lett felírva, mintegy megnyugtatásul; ittvagy, van itt még gyógymód...
Utolsó előtti, oscar-díjas világsztár - inkább színész (Tilda Swinton) - Cannes-i premier van azér valami, még ha itthon nem is becsülik.. pedig volna mit, mikor a Megásztar, Bk, vv, bb, duplaDé és a többi ingervadász igénytelenség próbál belehajszolni egy olyan kaptárba ami a többség azonosítója... Én nem, nem vagyok alárendelve a tudatos irányításnak, sem pedig a művész, akit irányítani próbálnak.., vagyis nem, már magam is belekenődtem, inkább csak savaznak.. pedig a történet is csak afféleképp működik ahogy meglátta egy, az igénytelenségen átlátó élesebb tekintet... próbál besorolni a remekművek közé, még ha nincs is kijelentve, és ha kicsit "kevesebb" is, mint elődei... ez már kifejlett Tarr. stílusjegyek, eszközhasználat, ábrázolás .. mind-mind... tökéletesen próbál felvázolni egy amúgy tényleg halványabban komerszebb ábrázolásmódra hivatott történetet. No de mit adna az hozzá, az amúgy is telített kínálathoz, vagy miben szolgálná az a kissé akaratosabb, különcebb hogy-hogynem egyedibb élményeket
(csendesebben azér még)
követelő énemhez... Pedig ha próbálnám beszorítani, a nézői igények által kürtölt egyébként baromi szűk sávba hát mi művészi, egyedi, vagy akár valami maradna belőle?? Ugye, semmi? Hallott már valaki olyat, hogy a művész lépett a közönség felé? Még mindig semmi... A tapasztalatok utalnak, hogy nem a kortársaké a szó, vagyis hát ritkán; ha mégis akkor sem biztos, hogy a végeredmény érdemes a terjesztésre...
A film rendkívüli, mint ahogy talán minden elődje. Lehet belőle tanulni, lehet imádni. ítélni, savazni, kritizálni.. de a művészt irányítani... ahhoz pofa kell.. akkora, hogy jogos viselője legalább annyi erővel rendelkezzen, hogy álláspontja közel legyen az elfogadható-befogadható ingerküszöbhöz( no itt azért nem az átlagról van szó) abból pedig hiába a sok önjelölt, túlképzett, túlbeképzelt próféta; pedig kereshetünk még az iskolában, mert tantárgy a hozzáadott érték, csak elveszik a külvilág mocskában.
A film rendkívüli, mint ahogy talán minden elődje. Lehet belőle tanulni, lehet imádni. ítélni, savazni, kritizálni.. de a művészt irányítani... ahhoz pofa kell.. akkora, hogy jogos viselője legalább annyi erővel rendelkezzen, hogy álláspontja közel legyen az elfogadható-befogadható ingerküszöbhöz( no itt azért nem az átlagról van szó) abból pedig hiába a sok önjelölt, túlképzett, túlbeképzelt próféta; pedig kereshetünk még az iskolában, mert tantárgy a hozzáadott érték, csak elveszik a külvilág mocskában.
90%
~polczer máté
2012. április 14., szombat
12.04.14.
Olvasójegy: Hóember
Egyre másra hallom a skandináv író nevét, aki csavaros sztorijaival még a krimikben bővelkedő kínálatba is hoz kevéske felfrissülést. Előjegyzés: katt; egy próbát megér, e-mail pár hete vár, hogy visszahozták lehet érte sorakozni.

Na sztori: nyitány, hangulatos minden egyéb, szadista, ötletes, karakteres, leköt, de: igazából egy jól levezetett nyomozásnál többet nem kínál. Hősünk, Harry Hole (ha jól tévedek a karakter köré hét könyvet szán az író, ebből pedig már öt vagy hat megjelent kis hazánkban is) alkesz, de páratlanul briliáns elmével megáldott kopó, ezt ne vitassuk el tőle, noha nemigen találkoztunk még gyengébb nyomozózsenivel. A kép felrajzolódik, a cselekmény innen onnan böngészget, többek között a múlt is előkerül, hogy képbe kerüljünk. Pár erős, kétértelmű mondaton, na meg a velős emberismeret cinikus ábrázolásán kívül a regény nagyjából elég ahhoz, hogy egy hosszabb műszak után ne a megasztár önjelölt táblahangú tehetségeinek, és az őket szórakoztatásra buzdító, hasonlóan igénytelen közszféra-képviselőkön rongáljuk tovább az ezernyi ingerrel tépázott ízlésvilágunkat.
A csavarok sejthetőek, értőbb olvasással akár le is leplezhetők; pár dolgot magam is kiszagoltam. További pozitívum, hogy az író több, egymástól független témában is feltűneően jólértesültnek mutatkozik, így több érdekes dologgal is kiegészül a fő szál. A sztori, sem a megvalósítás nem bontja meg a műfaji határokat, de a körítésben mutatkozik némi újdonság, és ez bőven elég volt ahhoz, hogy az "előjegyzés" jogosultságát utólag hitelesen igazoljam.
Közbe pedig ért az örvendetes info: a sztoriból hamarosan maga Martin Scorsese (!!) készül filmet forgatni. Fincher után szabadon, én azért nem verem (még) a parkettát izgalmamban.
Értékelés: 6/10
~polczer máté
2012. április 9., hétfő
12.04.09.
A szégyentelen (Shame, 2011)
Amerikai filmdráma, 101 perc
Van olyan szint, ahová nem szívesen néz az ember. A filmet nem pozitív élmény nézni, az élvezetekhez semmi köze. A folyamatos kielégületlenség hályogként tapad a tudathoz, minden más egyéb örömforrást, pislákolást érzelmet elhalványítva és idővel teljesen megszüntetve. Végletekig kell lemezteleníteni egy karaktert ahhoz, hogy egy ilyen mély történet hitelesen átadhatóvá váljon, a korhatár, sem a bizottság, sem senki nem gátolhatja. Ritkák az olyan alkotások, amelyekből tisztán érződik, hogy igazából nem azért készülnek, hogy eredendő céljukat (lóvé) beteljesítsék, hanem valami olyanra hívják fel a figyelmet, olyanról értekezzenek, amiről kompromisszumokkal lehetetlen. Mikor a saját test zár el a szabadság elől, nincs egy önálló gondolat, tisztán más érzés. Mindig ott lebeg a tudathatáron egy láb, kebel, ujj, ajak arc nélkül. Folyamatos intenzív inger, és sodor egyre mélyebbre, egyre lejjebb, megállás pedig nincs, sem végső állomás. A szabadulás idővel pedig hiú ábrándként sem lebeg.
Fassbender szemén át látni a mély sötétjét
Brandon arcán nincs mosoly, ha arca talán utalna is rá, szemei sosem, folyamatosan pásztázva keresik a kielégülés különböző formáit. Egyre egyszerűbb, egyre szimplább módon, a küszöb minden lépés után alacsonyabb. Szégyen.
Mikor mintegy utolsó kapaszkodóként arcot próbál társítani az eszközhöz a kísérlet csúfos kudarcba fullad, a tiszta élvezethez szokott elme képtelen feldolgozni az idegen élményt és csődöt mond. Szégyen.
Brutális figyelemfelhívás zökkentheti ki csupán a sosem lankadó vágyat, apróbb felszínes figyelmeztetések helyett egy intenzívebb érzés, a félelem billenti ki a hályogos elmét. Szégyen.
Az utolsó éjszaka eseményei sugallják, hogy innen nincs kiút, a tudat képtelen kontrollálni az elhatalmasodott addikciót. A kényszerből cselekedő test hullámzása az arcra vetülve nem az élvezetről árulkodik. Elgyötört, fájdalmas arc, tekintet belülről a feneketlen mélyből, a segélykiáltás pedig elenyészik két felszínes aktus között. Szégyen.
Az utolsó lehetőség azonban a kórházi ágyra kötve az ágyról lelógó véres felkiáltójel formájában feltűnik akkora méretben, hogy az tisztán látszik a pokol legmélyebb bugyraiból is. Esély.
Egy vonzó láb, egy telt ajak és egy arc nélküli tekintet azonban képes elhalványítani Mindent. Üresség.
Minden kapcsolat felszínessé válik a függőség miatt
Hihetetlen testi-lelki lemeztelenedés kell ahhoz, hogy valaki képes legyen ilyen teljesítményt nyújtani. Teljes átalakulás, komplett beolvadás, egyben veszélyes is, hisz könnyen lehet, hogy kis darabot követel az egyénből. Innentől kezdve pedig lehet mentegetőzni az Akadémia konzervativizmusával, egyszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni ilyen teljesítményt. A probléma létező, a tüntető elfordulás pedig nagyon felszínes és hihetetlenül álszent.
A magyar forgalmazó botrányosan választott címet, de képtelen vagyok haragudni emiatt, hisz nagyon kockázatos ilyen kategóriájú filmet a magyar piacra dobni, ha egyszer a vernyákoló mókusokra tódul tömegszám az igénytelen közönség.
McQueen alkotása fájdalmas, kíméletlen, de hitelesen mesél az emberi tudat poklának egy lángoló kamrájáról, szereplői pedig lecsupaszított, tiszta játékkal tesznek átélhetővé egy létező problémát, ami felett jóval könnyebb szemet hunyni.
100%
~polczer máté
Címkék:
kritika,
Shame (2011)
2012. március 28., szerda
12.03.28.
Olvasójegy - Szumma szummárum
Stieg Larsson: A Kártyavár összedől (Millennium 3) - 10/7
Ransom Riggs: Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei - 10/5
Pofátlanul tör HP kiürült pozíciójára, de sem eredetiségében, sem csavarjaiban, sem összetettségében, sem karaktereiben és - hold on a sec - sem semmiben nem pályázhat a megérdemelt nyugdíját töltő mágus trónjára. A közepére eléri, hogy ne dobjad félre, a hangulatos - hátborzongató ? - képek köré font sztori kapcsán inkább a kötöttség érződik, a hangulatot képtelen uralni.
John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! - 10/6,5
A svéd író előző regénye (Hívj be!), és az ez alapján készült film (Engedj be!) felrázta kissé a taknyába fúló vámpírmítoszt, most pedig a zombik világába készült némi újítást csempészni. Nincsenek fenyegetően imbolygó élőhalottak, az élőkre sem támadnak csorgó nyállal, csupán haza akarnak menni, miután egy elektromos impulzus során újra magukhoz tértek. Ígéretes a sztori, hangulatára sincs panasz, azonban képtelen a nyitás színvonalán, és az általa sugallt intenzitáson vezetni a történetet. Karaktereivel igyekszik a különböző érzelmi motivációkból átélhetővé tenni a bizarr helyzetet, de valahogy én egyik szereplőt sem éreztem elég közelinek. A Hívj be! színvonalát ugyan nem közelíti, de érdemes azért nekiugrani a sztori megér ennyit mindenképp.
Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam - 10/7
Élményszerű beszámoló egy cseh pincér visszaemlékezései alapján. Olyan az egész, mint mikor egy ismeretlen nekiáll mesélni és idővel csak arra figyelsz - idővel aggódásba vegyülve - vajon hogy jut ilyen mértékű szóáradat közben levegőhöz. A különbség az, hogy a történet leköt - a végére ez hatványozottan is igaz - és a beszámoló lendülete a végéig kitart.
Kazuo Ishiguro: Ne engedj el... 10/7,5-
Visszafogott fájdalom, elhaló, hatástalan ökölcsapás a levegőbe. Szívszorító történet, és hiába az ábrázolás szemszögének kissé szubjektíven objektív lencséje borzalmasan mély érzelmi hullámzás kíséri végig a történetet. A filmnél pár fokkal élesebb, csípősebb élmény, Ishiguro beletapsolt kissé az emberi természet poklának egy utopisztikus valójába.
Az utolsó olvasójegy óta George R. R. Martin elképesztően komplex eposzának a Tűz és jég dalának leírhatatlanul mély érzelmi viharokat indukáló harmadik és negyedik kötetét (Kardok vihara, Varjak lakomája) is végignyálaztam, de sem élményeikben, sem önmagában kiragadott valójukban nem tartanám ildomosnak, ha az előbbi felsorolás egy-egy elemeként pár sorban összegezném a Szumma mintegy 2000 oldalnyi élmény-csordulatot.
Ígéretemhez próbálom tartani magam, Shakespeare halhatatlan klasszikusa (Hamlet) fenomenális élmény, az évszázadok pora és a megsárgult lapok oly fennségessé nemesítették az élményt, hogy egyelőre még keresem az ideális adaptációt.
Addig is rávetettem magam komolyabb olvasmányok fejtegetésébe, az utolsó olvasójegy óta bizony jópár kötettel megküzdöttem, amelyet értékelnék is pár sorban.
Stieg Larsson: A Kártyavár összedől (Millennium 3) - 10/7
A tetovált lány és a A lány, aki tűzzel játszik után nemileg kopik a színvonal, túlzott grandizózusságra törekvés, a történet egyszerűbben is vállalható és élvezhető - mégis az első a csúcs, holott pontszerű a folytatásokhoz képest - azonban letehetetlen továbbra is, az eddig tapasztalt élményél viszont kevesebbet nyújt.
Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek - 10/9
Kicsit ömlengősen, szerteágazóan kezdődik, bóbiskolva-pislogva csúszik le az első ötven oldal, aztán mikor a gyertyák meggyulladnak a hangulat megfagy, a papírok alig bírják el a tömény, vádló-lemondó monológot, amelynek célja a szembesítés mellett (helyett) a kiárasztás. A mondandó pedig nem hal el, hanem önálló lábakon életre kel a kötött sorokat elhagyva.
Ransom Riggs: Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei - 10/5
Pofátlanul tör HP kiürült pozíciójára, de sem eredetiségében, sem csavarjaiban, sem összetettségében, sem karaktereiben és - hold on a sec - sem semmiben nem pályázhat a megérdemelt nyugdíját töltő mágus trónjára. A közepére eléri, hogy ne dobjad félre, a hangulatos - hátborzongató ? - képek köré font sztori kapcsán inkább a kötöttség érződik, a hangulatot képtelen uralni.
John Ajvide Lindqvist: Élőhalottak! - 10/6,5
A svéd író előző regénye (Hívj be!), és az ez alapján készült film (Engedj be!) felrázta kissé a taknyába fúló vámpírmítoszt, most pedig a zombik világába készült némi újítást csempészni. Nincsenek fenyegetően imbolygó élőhalottak, az élőkre sem támadnak csorgó nyállal, csupán haza akarnak menni, miután egy elektromos impulzus során újra magukhoz tértek. Ígéretes a sztori, hangulatára sincs panasz, azonban képtelen a nyitás színvonalán, és az általa sugallt intenzitáson vezetni a történetet. Karaktereivel igyekszik a különböző érzelmi motivációkból átélhetővé tenni a bizarr helyzetet, de valahogy én egyik szereplőt sem éreztem elég közelinek. A Hívj be! színvonalát ugyan nem közelíti, de érdemes azért nekiugrani a sztori megér ennyit mindenképp.
Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam - 10/7
Élményszerű beszámoló egy cseh pincér visszaemlékezései alapján. Olyan az egész, mint mikor egy ismeretlen nekiáll mesélni és idővel csak arra figyelsz - idővel aggódásba vegyülve - vajon hogy jut ilyen mértékű szóáradat közben levegőhöz. A különbség az, hogy a történet leköt - a végére ez hatványozottan is igaz - és a beszámoló lendülete a végéig kitart.
Kazuo Ishiguro: Ne engedj el... 10/7,5-
Visszafogott fájdalom, elhaló, hatástalan ökölcsapás a levegőbe. Szívszorító történet, és hiába az ábrázolás szemszögének kissé szubjektíven objektív lencséje borzalmasan mély érzelmi hullámzás kíséri végig a történetet. A filmnél pár fokkal élesebb, csípősebb élmény, Ishiguro beletapsolt kissé az emberi természet poklának egy utopisztikus valójába.
Az utolsó olvasójegy óta George R. R. Martin elképesztően komplex eposzának a Tűz és jég dalának leírhatatlanul mély érzelmi viharokat indukáló harmadik és negyedik kötetét (Kardok vihara, Varjak lakomája) is végignyálaztam, de sem élményeikben, sem önmagában kiragadott valójukban nem tartanám ildomosnak, ha az előbbi felsorolás egy-egy elemeként pár sorban összegezném a Szumma mintegy 2000 oldalnyi élmény-csordulatot.
~polczer máté
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)